Plumlovský zámek nad Podhradským rybníkem v obci Plumlov, byl postaven koncem 17. století Janem Adamem z Lichtenštejna, podle projektu Karla Eusebia z Lichtenštejna. Z původně projektovaného čtyřkřídlého zámku bylo nakonec postaveno jen šestipodlažní jižní křídlo s dvěmi patry a třemi mezipatry. Budova měla mít tři patra s bohatou fasádou, zdobenou z vnitřní i vnější strany po celé výšce volnými monolitickými sloupy, jejichž každá vrstva měla být podle klasických renesančních pravidel jiná. Ovšem třetí patro nikdy nebylo dokončeno. Umělecky nejcennější částí zámeckých interiérů je štuková výzdoba sálu, která byla dokončena v roce 1686. Roku 1801 pří nutných úpravých po vichřici za kížete Aloise z Lichtenštejna, se stala z jednoho pokoje ve druhém patře kaple, do které byl přenesen barokní mobiliář ze zbořené hradní kaple. V polovině 19. století sloužila obyvatelná podlaží jako byty knížecích úředníků, po roce 1860 jako byt žalářníka patřícího k okresnímu soudu na Plumlově. V roce 1931 byl zámek zabrán a přešel do vlastnictví státního pozemkového úřadu. Později jej získala správa státních vojenských lesů, která ho vlastnila až do roku 1965. V letech 1964 - 1965 provedli hrubé opravy, stáhli celou stavbu ocelovými lany a zpevnili nejvíce poškozené zdi. Od roku 1966 spravovalo zámek krajské středisko Státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. V roce 1987 se majitelem zámku stává Muzeum Prostějovska a v roce 1994 přechází do majetku obce Plumlov, která na něm ihned zahájila nejnutnější opravy. Byla opravena střešní část zámku, bylo provedeno statické zajištění zámku pomocí lan, omítnuty štíty zámku, provedeny zednické práce v interiéru a ošetřeno dřevěné schodiště.
Opraveno a zpřístupněno bylo dvoupatrové sklepení pod vysokým zámkem, kde jsou dnes pořádány zajímavé kulturní akce. Zrekonstruované zámecké sály, dýchající čerstvou bělobou a staletou historií, nabídly svoje prostory zajímavým výstavám, hudebním koncertům a divadelním představením .
Na plumlovském zámku bylo namalováno celkem sedm freskových obrazů z toho do dnešní doby je jich zachováno pouze 5. Dva obrazy byly zničeny.Obrazy namaloval vídeňský malíř Jan Jiří Greiner.
Expozice na zámku :
Vítězná křídla – letectví za 2.světové války
Církevní ornáty
Obrazy
Sádrové masky
Řezbářské plastiky
Historie zámku a hradu
Kočáry
Miniatury kostelních zvonů
Fotografie Jana Pospíšila
Betlém města Prostějova
Otevřeno je duben, květen, červen, září, jen o sobotách , nedělích a státních svátcích.
Poloha : asi 10 km západně od města Prostějov, kde je také nejbližší vlaková stanice. Město Plumlov má autobusové spojení. Z města na památku po zelené turistické značce.
Parkování : asi 100m od památky, zdarma.