Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Čechy - jihovýchod - Hrady, zámky a zříceniny - Tuchoraz - TVRZ TUCHORAZ


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

TVRZ TUCHORAZ

Negarantovaná informace
Adresa:Tuchoraz, 282 01 Tuchoraz
Mobil:+420 602 457 213
Email:hlaska(tečka)grossovi(zavináč)seznam(tečka)cz
WWW:http://tuchoraz.xf.cz
GPS:50°2'46,370"N, 14°50'46,810"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Tato jedinečná architektonická a kulturní památka se nachází ve středočeském kraji mezi Kostelcem nad Černými lesy, Českým Brodem a Kouřimí. Do dnešních dnů se zachovala pouze impozantní věžovitá brána a pár drobných pozůstatků středověkého opevnění. Věž se majestátně vypíná nad údolím potoka Šembery.

První zmínky o Tuchorazi pocházejí z písemných pramenů z r. 1295.
Opevněné sídlo v Tuchorazi začal prokazatelně budovat za vlády Václava IV. Petr z Klučova. Vybral si k tomu vyvýšené místo na skalním ostrohu nad potokem Šemberou. Poté se na Tuchorazi vystřídalo více majitelů. Po smrti Daniela Žitavského získává tvrz Mikuláš Dačický z Landštejna. Tomu dispozice malé venkovské tvrze přestává stačit, a tak se pouští do rozsáhlé stavební činnosti. Vystavěl honosný palác s mohutnou vstupní věží. Na ní umístil pamětní desku, která přestavbu tvrze poměrně přesně datuje. "Léta Božieho MCCCCLXXVII tato věža dělána jest skrze náklad urozeného pána, pana Mikuláše z Landštejna, nejvyššieho písaře desk královstvie českého a dělal jest mistr Květoň. Amen". Až téměř do poloviny 16.století zůstává Tuchoraz v držení rodu Landštejnů.
Dalším zajímavým majitelem Tuchorazi je Bořivoj z Donína, který se r.1547 zúčastnil stavovského povstání, za což byl odsouzen k domácímu vězení, které si částečně odpykával i na Tuchorazi. Jeho dcery zdejší panství v r.1571 zdědily a r.1579 prodaly s celým zbožím Jaroslavu Smiřickému ze Smiřic k černokosteleckému panství. Od této doby ztrácí Tuchoraz rezidenční funkci a je využívána jako sídlo vrchnostenských úředníků.
V r. 1639 tvrz oblehlo švédské vojsko. Po neúspěšném obléhání vypálilo přilehlou ves a odtáhlo. Objekt tvrze rychle chátral. Z nařízení správy černokosteleckého panství byla tvrz postupně demontována a kámen byl použit na zpevnění okolních jezů a hrází. Ušetřena zůstala pouze mohutná vstupní věž.

Před návštěvou kontaktujte majitele tvrze - není běžně přístupná. Prohlídka je možná pro skupiny po předchozí domluvě. Veřejnosti je zpřístupněná také v době konání akcí.

schody

Památka je velmi dobře dostupná z Prahy. Na stanici metra Háje nasednete na autobus do Kostelce nad Černými lesy, zde přestoupíte na další do Českého Brodu a za necelou hodinku jste z Prahy až u tvrze. Tvrz se nachází 500 m z centra once Tuchoraz

  • Vzdálenost vzdušnou čarou: 30 km východně od Prahy
  • Vlakem: nejbližší žst. Český Brod (4 km po modré TZ)
  • Autobusem: z Českého Brodu
  • Pěšky: tvrz je dobře dostupná po značených turistických trasách, které sem směřují z širokého okolí
    - na modré TZ z Českého Brodu (4 km)
    - po žluté a pak červené TZ z Kostelce nad Černými lesy
  • Na kole: na cyklotrase 0088
  • Autem: odbočka ze silnice I třídy 12 na silnici II třídy 113 a po projetí mětem Český Brod dojedete po silnici III třídy 1132 do obce Tuchoraz

ZDROJ INFORMACÍ: http://tuchoraz.xf.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
3,2 km ČESKÝ BROD
5,9 km KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY
6,5 km CHRÁŠŤANY (KOLÍN)
8,0 km VYŽLOVKA
8,9 km ÚVALY
8,9 km CHRÁST
TUCHORAZ
Historické zajímavosti
3,2 km STŘEDOVĚKÉ PODZEMÍ ČESKÝ BROD
Kultura
3,2 km GALERIE ŠATLAVA ČESKÝ BROD
3,2 km PODLIPANSKÉ MUZEUM V ČESKÉM BRODĚ
5,8 km MUZEUM HRNČÍŘSTVÍ KOSTELEC N. Č. L.
8,4 km MUZEUM TRAKTORŮ A ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY CHOTOUŇ
Obchod a služby
3,2 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ČESKÝ BROD
5,9 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KOSTELEC NAD ČERNÝMI LESY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Z webu jsem se dozvěděl, že se zde v srpnu budou pořádat historické slavnosti Mračení. Zůčastnil jsem se jich na zámku Berchtold a moc se mi to líbilo. Je fajn, že hezká kulturní akce navštěvuje různá místa. Zajímavý nápad, jak oživit neznámé památky. Děkuji a určitě přijedu.
16.02.2010, Jaroslav Kvapil (90.181.30.196)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz