Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Plzeňsko - Hrady, zámky a zříceniny - Nepomuk - ZÁMEK ZELENÁ HORA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZÁMEK ZELENÁ HORA

Negarantovaná informace
Adresa:Klášter u Nepomuku, 335 01 Nepomuk
Telefon:+420 371 591 153
Mobil:+420 724 181 253
WWW:http://www.zelenahora.cz
GPS:49°29'47,160"N, 13°34'51,410"E
Odpovědná osoba:OÚ Klášter, 335 01 Nepomuk
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Vrch Zelená hora začali v roce 1419 opevňovat husité pod vedením Mikuláše z Husi. Bohuslavem ze Švamberka však byli vyhnáni a bylo zde vybudováno důkladné opevnění pro katolickou stranu. Po husitských válkách zde byl postaven hrad, v roce 1465 tu vznikla Zelenohorská jednota proti Jiřímu z Poděbrad. Od konce 15. století byl hrad majetkem Šternberků, ti jej nechali v 17. století přestavět na zámek. V 18. století zámek vlastnili Martinicové, pak rod Colloredů, od poloviny 19. století byl vlastnictvím Aursperků. Během druhé světové války na zámku sídlila nejdříve německá, poté americká posádka, po válce zde byly Pomocné technické prapory a Technické prapory. Armáda zde zůstala do počátku 90.let. Poté zámek byl zámek rekonstruován a pro veřejnost je otevřen od roku 2002.

V současné době se rozhoduje o budoucnosti, zda se nezačne s přestavbou na hotel. Sezóna 2006 je tedy nejistá.

Zpřístupněna je místnost, kde byl r. 1817 nalezen Rukopis zelenohorský či nejzachovalejší a nejvzácnější zámecké místnosti - Císařské pokoje (popis viz. níže). Otevřeno je rovněž třetí patro zámku jako vyhlídkové prostory (unikátní výhled na město Nepomuk a jedinečnou nepomuckou krajinu). Možnost prohlídky vojenských ubikací a pokojů, známých z filmu Černí baroni. Za pozornost jistě stojí i krásně zrekonstruovaná fasáda východního křídla zámku dle původního odstínu spolu s věží.

Místnosti bohužel dnes nejsou vybaveny nábytkem /což je smutná památka převážně na působení armády/. Původní krásu zachycují tak již jen dobové fotografie z roku 1930, které jsou rovněž k vidění při prohlídce.

Zajímavosti :
Zámek je znám širší veřejnosti zejména jako místo nálezu Rukopisu zelenohorského v roce 1817. Do širokého povědomí veřejnosti se zámek dostal i díky románu Miloslava Švandrlíka "Černí baroni", podle kterého byl natočen stejnojmenný film.

Otevírací doba :
od 28.5.2006 do 25.9.2006 pouze víkendy, pokud nebude probíhat rekonstrukce. Je možné předem zajistit otevření pro skupinu. Na zámku nejsou v současnosti průvodci, avšak je zde několik ochotných dam jako pořadatelů, kteří Vám ochotně zodpoví Vaše dotazy. (prohlídky s výkladem pouze po domluvě předem pro skupiny na tel. číslech zámku). Zaplacením vstupného přispějete na rekonstrukci tohoto objektu.

V nadcházející sezóně bud otevřeno na nepomuckou pouť - 20. - 21. 5. 2006.

Poloha : obec Nepomuk se nachází jižně od Plzně. Je zde přímé autobusové a vlakové spojení.

Parkování : ano


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,1 km NEPOMUK
4,7 km MOHELNICE
9,9 km BLOVICE
Historické zajímavosti
9,5 km ZÁMEK HRADIŠTĚ V BLOVICÍCH A MUZEUM JIŽNÍHO PLZEŇSKA
9,5 km BÝVALÝ ZÁMEK OSELCE
Přírodní zajímavosti
8,0 km JEZEVČÍ SKÁLA U LETIN
Technické zajímavosti
9,5 km ROZHLEDNA NA SKÁLE - ŽELEZNÝ ÚJEZD
Kultura
1,1 km MĚSTSKÉ MUZEUM A GALERIE NEPOMUK
9,4 km PIVOVARNICKÉ MUZEUM OSELCE
Lázně
9,7 km LÁZNĚ LETINY
Obchod a služby
1,1 km INFORMAČNÍ CENTRUM - NEPOMUK
6,5 km INFORMAČNÍ CENTRUM - ŽINKOVY
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Zveme vás na mimořádné otevření zámku Zelená Hora v srpnu 2014. Zámek bude pro veřejnost otevřen v termínech: 2.+3.8. / 9.+10.8. / 16.+17.8. Víkendové vstupenky najdete v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz. Program je připraven pro všechny věkové kategorie, potěší každého. Od výstav a odborných přednášek až po historické postavy a soutěže pro děti. Vstupenka umožňuje opakovaný vstup do zámku během jednoho víkendu. Zámek byl 21.6. o půlnoci rozsvícen a bude zářit nad regionem až do 17.srpna 2014 vždy od setmění do půlnoci. Přijeďte do Nepomucka seznámit se s magickou kráskou zámkem Zelená Hora! www.zelenahora.fenix-nepomuk.cz
22.06.2014, Mirka Brožová (93.99.49.51)
Jak potvrdil dnes pan starosta osobně, je zámek v soukromém vlastnictví od roku 1995.
08.08.2005, redakce InfoČesko.cz (194.228.236.67)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz