Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Jižní Čechy - Památná místa a zajímavosti - České Budějovice - KONĚSPŘEŽKA ČESKÉ BUDĚJOVICE - LINEC


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KONĚSPŘEŽKA ČESKÉ BUDĚJOVICE - LINEC

Negarantovaná informace
Fotografie (1)[Zobrazit náhledy]

Česká republika se může pyšnit nejedním prvenstvím, mezi nimi i nejstarším železničním nádražím v Českých Budějovicích. Na našem území byla totiž postavena první železnice na Evropské pevnině. Je pravda, že její trať zabíhala i do dnešního Rakouska, ale to na tom prvenství nic nemění.

Koněspřežná železnice České Budějovice – Linec byla vytvořená v letech 1825 – 1832. V hrubých rysech vznikl návrh od Františka Josefa Gerstnera již na samém začátku 19. století. Realizace byla nakonec svěřena jemu synovi Františku Antonínovi. V roce 1828 začala koněspřežka fungovat na úseku České Budějovice – Kerschbau. Na výstavbu nebyl dostatek peněz, ale společnost začala přepravovat hlavně sůl z Rakouska, čím se získaly finance na další výstavbu. Od počátku byli přepravováni i cestující. Za čtyři roky byla trať zprovozněna po celé délce. V letech 1834 až 1836 byla dokonce prodloužena až do Gmundenu.

Trať měřila 130 km a jízda z Budějovic do Lince trvala i s polední hodinovou přestávkou 14 hodin. Na tehdejší dobu to byla velmi rychlá a pohodlná cesta. Osobní přeprava se uskutečňovala pouze od dubna do října. Cena jízdenky byla 2 zlaté ve druhé třídě a 3 zlaté v první třídě. Na trati jezdilo v 70. letech 18. století 1100 nákladních vagónů a několik desítek osobních vozů. Z nich se zachoval pouze „Hanibal“, který je uložen ve vídeňském muzeu železnic.

18. srpna 1868 byla slavnostně zahájena přestavba tratě na parní provoz. Poslední vlak tažený koňmi vyjel v prosince 1873. Po 40 letech koňského pohonu byla zahájena 20. prosince 1873 přeprava na lokomotivní dráze České Buďějovice – Linec.

Do dnešní doby se dochovaly kamenné mosty a náspy, některé staniční budovy (např. v českobudějovické Mánesově ulici) a strážní domky (za Kamenným Újezdem). V dnešní době jsou chráněny a jsou zařazeny mezi národní kulturní památky. V současné stanici Rybník je umístěna pamětní deska k uctění F. A. Gerstnera.

Autor: Tereza Kaššovicová


ZDROJ INFORMACÍ: www.czecot.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
ČESKÉ BUDĚJOVICE
Ubytování
UBYTOVNA U NÁDRAŽÍ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
APARTMÁNOVÝ PENZION SMETANKA ČESKÉ BUDĚJOVICE
Historické zajímavosti
ČESKÉ BUDĚJOVICE – MĚSTSKÁ PAMÁTKOVÁ REZERVACE
ČERNÁ VĚŽ ČESKÉ BUDĚJOVICE
Kultura
HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE
JIHOČESKÉ DIVADLO V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
MALÉ DIVADLO V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
CINESTAR ČESKÉ BUDĚJOVICE
KINO KOTVA ČESKÉ BUDĚJOVICE
LETNÍ KINO HÁJEČEK ČESKÉ BUDĚJOVICE
BUDVAR MUZEUM ČESKÉ BUDĚJOVICE
DŮM UMĚNÍ ČESKÉ BUDĚJOVICE
[Další... (8)]
Sport
CYKLOBUS ČESKÉ BUDĚJOVICE - CYKLOTRANS
PLAVECKÝ STADION A LETNÍ PLOVÁRNA ČESKÉ BUDĚJOVICE
SQUASH ČESKÉ BUDĚJOVICE
GOLF HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
ZIMNÍ STADION ČESKÉ BUDĚJOVICE
SPORTOVNÍ HALA ČESKÉ BUDĚJOVICE
Obchod a služby
WELLNESS CENTRUM - SOLNÁ JESKYNĚ ČESKÉ BUDĚJOVICE
INFORMAČNÍ CENTRUM - ČESKÉ BUDĚJOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Dobrý den,marně se snažím dopátrat,kolik drážních domků stálo mezi Pšenicí a Rybníkem po obou stranách tratě.Děkuji za odpověď. Konvalinová Jana
01.01.2014, Jana (88.83.173.140)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz