Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Hrubý a Nízký Jeseník - Památkové rezervace - Malá Morávka - MALÁ MORÁVKA - VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

MALÁ MORÁVKA - VESNICKÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA

Negarantovaná informace

V obci Malá Morávka byla vyhlášena roku 1995 vesnická památková zóna a mnohé z chalup jsou zapsány jako památky lidové architektury.

Kolem roku 1790 stálo v Malé Morávce více než sto padesát domů, ponejvíce roubených ze dřeva. Od počátku 19. století si nahrazovali nejbohatší obyvatelé staré stavby novými, zděnými z kamene a cihel. Většina usedlostí však stále zůstávala dřevěná a stejný materiál se používal na přístavby.

Z etnografického hlediska spadají zdejší chalupy do kategorie domů sudetoněmeckého jesenického typu. Ponejvíce se jedná o jednodomy s obytnou a hospodářskou částí, tzv. “pod jednou střechou”. Mají vždy průchozí chodbu, z níž se na jedné straně vchází do velké obytné světnice. K ní se teprve později přistavovaly malé úzké světničky, zvané zadní. Na protější straně chodby se velmi často stavěla jiná malá místnost, označovaná jako “zvláštní světnička”. Obývali ji zpravidla podnájemníci, nejčastěji nádeníci, podruzi a pomocní dělníci. Obydlí výměnkářů byla různá. Buď šlo o pouhé světničky, ale často o celé výměnkářské byty nebo dokonce samostatné výměnkářské domky.

Výměnkářské byty měly samostatný vchod z náspí, ale byly vždy součástí domu (č.p. 51, 110, 129 a zrušeno u 158). Výměnkářské domečky se přistavovaly jen k části některé stěny. Buď boční (č.p. 63, 200, zbořeno u č.p. 159), nebo zadní (č.p. 30, 70, 48). V těchto případech se původní obdélníkový půdorys zalamoval. Zcela osamoceně stály výměnkářské domky jen výjimečně (č.p. 133). Do chlévů se vcházelo buď přímo z chodby, nebo později ze zvláštní chodbičky kolmo na ni navazující. Přístupy k chlévům ze zadní dřevěné podsíně jsou poněkud mladšího původu.

Černé kuchyně byly původně až na konci síně. Když se však půdorys domu zvětšil přístavbou zadní světničky, ocitli se ve střední části síně.

Od konce 18. století měly už chalupy zděné komíny místo původních dřevěných, usazené na dvou klenebních pasech. Uchovány jsou dosud v mnoha domech.

Vařilo se v různých železňácích a k topeništi patřilo vždy i speciální krbové nářadí s vidlicí. Pod komín ústily i kouřovody z kachlových kamen, která jsou zmiňována už v 18. století. Jen ojediněle jsou podnes uchovány hranolovité pece na chleba (č.p. 109). Výjimečná však nebyla ani kamna železná.

Hospodářskou část tvořily kromě chlévů takřka pravidelně stodoly, ojediněle také kůlny. Koňské stáje byly už v 18. století zděné, kolem roku 1790 jich však v Malé Morávce stálo pouze šest. Stodoly v některých případech nebyly součástí domu, ale stály v jeho blízkosti tak, jak to dovolil terén. Důvody, které hospodáře k tomu vedly, byly zpravidla požární. Stěny stodol, zprvu pouze dřevěné, byly už od 18. století zpevňovány kamennými pilíři. Vyskytovaly se však i stodoly se zděným přízemím a dřevěným patrem, ačkoliv tento typ vznikal ponejvíce až v 19. století. Taková stodola je dochovaná u č. p. 72.

Ve vybavení domů byly rozdíly mezi majiteli drátoven a ostatními poddanými. Mnozí zdejší bohatí drátaři měli totiž už na počátku 18. století takový nábytek, který se uplatňoval v městských domácnostech. Tedy skříně, skleněné vitríny apod. V ostatních chalupách vlastnili ještě na konci 18. století i dlouho poté pouze stůl se židlemi, lavice, často rohové, jež zpravidla sloužily i na ležení. Ve světnicích byly ještě mísníky, jeden i více věšáků na šaty, nechyběly dřevěné, často i bicí nástěnné hodiny. Ne všude vlastnili spižní almárku a truhlici na mouku. Nicméně leckde měli uschovány i zbraně, a to staré muškety nebo pistole.

Domky bílené vápnem obklopovaly zahrádky s ovocnými stromy; nejčastěji jsou uváděny třešně, jabloně a švestky. Na záhonech se pěstovalo především zelí. Kolem domů probíhaly četné vodní náhony, v nichž proudila voda nejenom k drátovnám, ale také k bělidlům a mlýnům. Dnes už na většinu z nich upozorňují pouze řady vzrostlých stromů.

I ve 2. polovině 19. století pokračoval stavební ruch, ale nově budované domy už byly z pevného materiálu, zděné. Zdejší průmyslníci a Řád německých rytířů budovaly také řádové, tzv. dělnické domky. Železnici, která sem byla přivedena z Bruntálu, padly za oběť některé staré grunty nebo jejich části.

Po 2. světové válce bylo německé obyvatelstvo povětšině odsunuto, o bydlení ve starých roubených chalupách nebyl mezi Čechy velký zájem. Tenkrát si mnohé dřevěnice zakoupili lidé z větších měst, především z Olomouce, Ostravy, Opavy a Brna, výhradně k rekreačním účelům, čímž je zachránili pro budoucnost. Později byly totiž demolovány více než tři desítky opuštěných domů, a tím zničeny velké kulturní hodnoty. Tyto staré dřevěné chalupy, založené často v 18. století, ale i mnohé zděné domy postavené v 19. století, jsou bohatstvím, jakým se v Evropě může honosit jenom málo regionů. Lidé, kteří je stavěli, měli jak mimořádný cit pro proporce a tvar, tak i velké krajinotvorné cítění. Proto tyto chalupy, označované jako lidové stavby, zdejší horská údolí ladně doplnily a pohledově obohatily.


V okolí 10 km najdete


2,2 km
CHALOUPKA POD KOPŘIVNOU V MALÉ MORÁVCEHrubý a Nízký Jeseník / Malá Morávka
Kapacita bez přistýlek: 10, v ceně od 850 Kč (osoba/noc)

2,3 km
HORSKÝ HOTEL KOPŘIVNÁ V MALÉ MORÁVCEHrubý a Nízký Jeseník / Malá Morávka
Kapacita bez přistýlek: 80, v ceně od 770 Kč (osoba/noc)

2,4 km
UBYTOVÁNÍ MAJA V MALÉ MORÁVCEHrubý a Nízký Jeseník / Malá Morávka
(osoba/noc)
Města a obce
128 m MALÁ MORÁVKA
4,1 km DOLNÍ MORAVICE
6,5 km KARLOVA STUDÁNKA
7,4 km ANDĚLSKÁ HORA
9,7 km RÝMAŘOV
Historické zajímavosti
137 m FARNÍ KOSTEL NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE
730 m KAPLE NESVĚTĚJŠÍ TROJICE V MALÉ MORÁVCE
Přírodní zajímavosti
8,4 km PETROVY KAMENY V JESENÍKÁCH
Kultura
7,3 km MĚSTSKÉ MINIMUSEUM ANDĚLSKÁ HORA
7,4 km MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANDĚLSKÁ HORA
Turistika
1,8 km IN-LINE A CYKLO OKRUH KARLOV POD PRADĚDEM
3,3 km NAUČNÁ STEZKA VELKÁ KOTLINA V JESENÍKÁCH
5,8 km ROZCESTÍ HVĚZDA V HRUBÉM JESENÍKU
9,7 km PRADĚD - NEJVYŠŠÍ VRCHCHOL JESENÍKŮ A MORAVY
Sport
1,5 km SKI AREÁL MYŠÁK V MALÉ MORÁVCE
1,6 km SKI ARÉNA KARLOV
2,3 km SKI AREÁL KOPŘIVNÁ V MALÉ MORÁVCE
2,6 km BĚŽECKÉ TREATĚ MALÁ MORÁVKA A KARLOV
3,2 km SKIPARK AVALANCHE
3,9 km HAMŘÍKOVÁ STÁJ V DOLNÍ MORAVICI
4,5 km BĚŽECKÉ TRATĚ V NOVÉ VSI U RÝMAŘOVA
5,7 km BĚŽECKÉ TRATĚ V OKOLÍ SUCHÉ RUDNÉ
[Další... (11)]
Obchod a služby
1,8 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE KARLOV
6,6 km INFORMAČNÍ CENTRUM - KARLOVA STUDÁNKA
8,4 km HORSKÁ SLUŽBA STANICE OVČÁRNA
9,4 km WELLNESS CENTRUM BALNEO POD PRADĚDEM
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz