Zámek, obklopený italskou terasovitou zahradou, patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.
HISTORIE
Na místě dnešního zámku stávala kolem roku 1600 pozdně středověká tvrz rytířské rodiny Kaplířů ze Sulevic. Kaplířové drželi Stekník až do začátku Třicetileté války, kdy jim byl z náboženských důvodů zkonfiskován.
V roce 1681 kupuje zbytky vyhořelé tvrze bohatý žatecký měšťan Jan Jiří Kulhánek, později nobilitován do šlechtického stavu s přídomkem z Klaudensteina. Na místě tvrze staví zámek ve stylu vrcholného baroka.
Ve 2. pol. 18. století, za jeho vnuka Jana Františka sv. pána z Klaudensteina, došlo k rokokové úpravě objektu. Fresky a nástěnné iluzivní malby pokryly stěny a strop sala terreny, reprezentačního sálu a kaple. Také stěny obytných pokojů v patře byly opatřeny velice kvalitní iluzivní malbou. Kaple byla vybavena nástěnnými obrazy Ignáce Raaba. Výzdobu interiérů doplnil štukový dekor a v návaznosti na to proběhla i rokoková úprava fasád zámku, zahrad a ohradních zdí zámeckého areálu. Následně se na zámku vystřídalo několik majitelů. Korbové z Weidenheimu, kteří na zámku byli necelý sto let, poté Hennetové a od roku 1907 rodina Gimbel a Déteindre.
Potomci Gérolda Détéindre potom drželi velkostatek Stekník až do prosince r. 1949. Tehdy byl velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) Československou vládou vykoupen v rámci tzv. Náhradové dohody uzavřené mezi Švýcarskou Konfederací a Československou republikou. Pozemky velkostatku Stekník byly následně rozparcelovány a samotný zámek začal sloužit Výzkumnému ústavu chmelařskému v Žatci. Později jej užívala Národní galerie Praha, která zde umístila depozitář obrazů. V roce 1996 1997 byl převeden do správy Národního památkového ústavu, který jej spravuje dosud.
ČTYŘI PROHLÍDKOVÉ OKRUHYI. Reprezentační a soukromé prostory
Okruh otevřen v roce 2019. Prezentuje zrestaurované prostory zámku za posledního soukromého majitele, rodiny švýcarského konzula Gerolda Déteindre. Jeho součástí je sala terrena, chodba, hlavní sál s původní pozdně barokní výmalbou, zobrazující antický chrám s alegoriemi čtyř živlů, pánský pokoj, rohový pokoj, jídelna, kuchyně a zámecká kaple. Délka 45 min., s průvodcem.
II. Zámecká zahrada
Individuálí prohlídka pomocí informačních cedulí. Délka 20 min., bez průvodce.
III. Výstava a sklepení
Zde je umístěna výstava s názvem Jak se češe do věrtele věnovaná právě chmelové tématice, kde návštěvníci naleznou vzpomínky účastníků těchto brigád v 50. a 60. letech, kdy na zámku hospodařili státní statky a byla zde umístěna ubytovna pro chmelové brigádníky. Délka 20 min., bez průvodce.
IV. Interiéry jižního křídla – historické hračky a kočárky
Okruh určen pro dětské návštěvníky. Výstava historických hraček a kočárků z konce 19. a začátku 20. století. Zde děti mohou vidět kromě kočárků historické brusle, panenky, ale i historickou televizi. Okruh je otevřen pouze v soboty a st. svátky. Délka 35 min., s průvodcem.
OTEVÍRACÍ DOBA
Prohlídkové okruhy jsou otevřeny od úterý do neděle od 10.00 hodin.
KVĚTEN - ZÁŘÍ: úterý až neděle, 10.00 – 16.30 hod.
DUBEN, ŘÍJEN: sobota, neděle, svátek, 10.00 - 15.30 hod.
DOSTUPNOST
Vzdálenost vzdušnou čarou 5,5 km východně od Žatce
- Vlakem: žst. Trnovany (trať č. 124), vzdálenost 3 km; žst. Dolejší Hůrky (trať č. 123), vzdálenost 3,7 km.
- Autobusem:
- Pěšky: zámek je 200 m od centra obce Zálužice.
- Na kole: cyklotrasa č. 6.
- Autem: silnice č. 225 Žatec - Louny, odbočit na Zálužice.
ZDROJ INFORMACÍ: www.zamek-steknik.cz
|
|