Pojem „Lašské muzeum“ nebo „MUZEUM LAŠSKÁ JIZBA“ zavedl slavný sedlišťský národopisec a historik Joža Vochala (*1892 +1965). V roce 1908 vzniklo v Sedlištích Lašské národopisné sdružení „Sedlišťané“, u jehož zrodu stál Joža Vochala a organizoval zájezdy krojovaných skupin do Hradce Králové a do Prahy. Přenesl sbírky ze Sedlišť do Frýdeckého zámku a později založil první muzeum. Muzejní sbírka, kterou můžeme zhlédnout ve stálé expozici Lašského muzea v Sedlištích, má dnes část toho, co se zde zachovalo. Velká část sbírky byla převezena do Frýdku.
Samostatnou část muzea tvoří historická knihovna, zaměřena na kulturu lašska, čítající přes 4000 svazků a rukopisů. Lašské muzeum a galerie je také organizátorem a iniciátorem kulturních aktivit v obci.
ZAJÍMAVOSTI
Základem Lašského muzea byly tzv. Lašské jizby, kterých bylo v Sedlištích pět. Tyto „jizby“ byly v podstatě běžně zařízené světnice statků, do nichž se shromažďovaly různé předměty lidového umění a předměty běžného selského života. Lašské muzeum obsahuje zatím jednu místnost „Lašská jizba I“, ve které se nachází okolo 150 exponátů pocházející z přelomu 19. a 20. století. Základ sbírky tvoří pozůstalost významných vlastivědných pracovníků Joži Vochaly a Antonína Ferdinanda Stříže.
STÁLÁ EXPOZICE
V sousedství naší nejvýznamnější památky – dřevěného kostela Všech svatých - se nachází budova staré školy. Tabule u vchodu Vás upozorní, že můžete navštívit místní Muzeum Lašská jizba.
Shromažďování předmětů dokládajících život minulých generací provází naši obec od počátku 20. století. Už v roce 1908 začal Joža Vochala, jedna z nejvýraznějších osobností národopisné práce na Frýdecku, shromažďovat nářadí, nástroje, kroje, nábytek, písemnosti, náboženské tisky, které byly jedinečnými doklady života generací Sedlišťanů, kteří ještě pamatovali rok 1848 – rok zrušení roboty. Při příležitosti oslav 60. výročí osvobození rolníků od robotních povinností získal spolu se svými spolupracovníky skutečné poklady. Postupně jich přibývalo, jak uvádí ve svých osobních vzpomínkách, zabraly čtyři místnosti.
Péče o památky byla ale pro Jožu Vochalu velmi svízelná a náročná, nedostávalo se prostředků, i když nadšení oživovat a uchovávat nejen předměty, ale také písně, tance, hudbu, pověsti, zvyky a obyčeje bylo nesmírné. Proto přijal v roce 1924 nabídku přenést národopisnou sbírku do frýdeckého zámku, který byl po roce 1918 zestátněn. V rytířském sále byla pak otevřena za hojné účasti krojovaných skupin ze širokého okolí první národopisná muzejní výstava, která se později stala pobočkou Národního zemědělského muzea. Instalace byla svým tématickým zaměřením na život venkovského lidu na Těšínsku a širokou škálou vystavených předmětů zcela výjimečná a dostalo se jí mnohého ocenění.
Tradice uchovávání dokladů života minulých generací je v Sedlištích živá i dnes. Postupně byly do prostor v 1. patře staré školy shromážděny početné předměty z domácností, zemědělské nářadí, řemeslnické nástroje. Živou prezentaci písňového a tanečního bohatství pak dokládají dochované mužské i ženské kroje, pořízené Národopisným sdružením Sedlišťané pro veřejná vystoupení po 2. světové válce. Jistě je pro naši obec pýchou, že sbírka muzea je stále doplňována dary občanů.
Národopisná a historická expozice, připravená při příležitosti 700 výročí první zmínky o obci v roce 2005, byla v letošním roce obnovena, doplněna o nové předměty a rozšířena. Pro novou instalaci byly využity nejen předměty každodenní potřeby – nábytek, vybavení domácnosti, textilie, ale také řemeslnické nářadí, zemědělské nářadí z darů občanů. Tvůrci nové expozice začlenili do stálé expozice dvě nová témata, kterým jsou věnovány samostatné prostory. První je poděkováním a připomenutím ojedinělé mnohaleté dokumentační a prezentační práce členů Národopisného sdružení Sedlišťané, vedeného Jožou Vochalou. Druhá pak dvěma místním spolkům – Hornickému spolku Rozkvět a Sboru dobrovolných hasičů. Jejich podíl na životě obce je nepřehlédnutelný a zaslouží si připomenutí historickými i současnými artefakty.
Vedle stálé expozice žije muzeum programy pro školy, výstavami a těší se i na Vás.
Jsme rádi, že se daří díky pochopení našich občanů i jejich nezištnosti naplňovat životní kredo Joži Vochaly: „Tradice je smlouva mezi otci a syny, vzájemný slib pravdy a cti, spravedlnosti a služby.“
PROHLÍDKA- délka: cca 45 min.
- průvodce: ano
- cizojazyčná: ne
OTEVÍRACÍ DOBA
pondělí, středa 10.00-16.30 hod.
Po telefonické domluvě je možné prohlídku domluvit i mimo tuto otevírací dobu.
SLUŽBY- rezervace telefonicky nebo e-mailem
- prodej pohlednic a publikací obce
- občerstvení
- stojan na kola
BARIÉRY
schody do 1. patra
DOSTUPNOST
Lašské muzeum a galerie sídlí v budově staré školy, která se nachází vedle sedlišťského dřevěného kostelíka.
- Vzdálenost vzdušnou čarou: Sedliště leží 4 km severně od města Frýdek-Místek
- Vlakem: nejbližší železniční zastávka je Paskov a Lískovec (odkud je však špatné autobusové spojení) na trati Frýdek-Místek - Ostrava. Lépe dostupná je z Frýdku-Místku.
- Autobusem: ČSAD Frýdek-Místek, Connex a.s. - prostřednictvím ČODIS
- Pěšky: přes Sedliště - okrajem vede zelená TZ z Řepiště do Kaňovic
- Na kole: přes Sedliště vede cyklotrasa 6005 a 6065
- Autem: silnice II/473 z Frýdku-Místku do Šenova a Ostravy, silnice III/4731 do Havířova
ZDROJ INFORMACÍ: OÚ Sedliště
|
|