Karolinská sklárna s více jak 140 letou tradicí tvořila po celá léta zdroj obživy pro mnoho lidí v místě i okolí. Mistrovství zdejších sklářů bylo a je známé i za hranicemi naší republiky. Hlavní sortiment sklárny představoval užitkové stolní sklo a to především leptané a malované. K malování se používaly preparáty z drahých kovů - pravého zlata a platiny - pro docílení speciálních efektů. K 31.7.2020 ukončena výroba a sklárna uzavřena.
Za zakladatele je považována podnikatelská rodina Reichů, která byla židovského původu. V letech 1861 – 1862 byla založena a otevřena sklárna Karolinina Huť a to zakladatelem Salomonem Reichem, který ji pojmenoval po své matce, podle níž byl na přelomu 40. – 50. let 20. století odvozen dnešní název města. Prosperující huť byla motorem industrializace a růstu životní úrovně v celém blízkém okolí. V provozu sklárna přečkala i první světovou válku. Během hospodářské krize ve třicátých letech dvacátého století se firma S. Reich a spol. dostala do finančních potíží, které se jí nepodařilo vyřešit a firma zkrachovala. Na jejich troskách vznikla nová společnost Českomoravské sklárny, ta však již Reichům nepatřila. Během 2. světové války huť pracovala, ale při přechodu fronty se její provoz na skoro 3 měsíce zastavil. V roce 1946 byla znárodněna a stal se z ní národní podnik Českomoravské sklárny. Tehdejší doba přála radikálním změnám a tak roku 1949 se průmyslová část okolí sklárny stala samostatnou obcí Karolinina Huť, která byla zanedlouho v roce 1951 přejmenována na obec Karolinka. Podnik v této době nesl zejména název Moravské sklárny, poté byl začleněn pod státní podnik Crystalex a vyráběl především nápojové sklo. Po privatizaci v devadesátých letech se celý Crystalex stal součástí uskupení Pocela Plus. Hutní ruční výroba se začala soustředit na výrobu stolních doplňkových kusů - karafy, láhve, decantery a vázy. Dekorační výroba se kromě výroby klasických dekorů vydala směrem k větší plastičnosti dekorů - využitím technologie impression. Majitelé sklárny přesunuli v roce 2005 hutní výrobu skla a závod se začal specializovat pouze na dekorování skla. Po krachu skupiny Porcela Plus v roce 2008 se nově vzniklé společnosti Crystalex CZ s.r.o. úspěšně daří obnovovat výrobu dekorovaného skla v Karolince a směřovat většinu produkce na zahraniční trhy.
Roku 1991 uspořádala sklárna ke 130. výročí svého vzniku první Sklářský jarmark, který se během dalších let stal už tradiční akcí.
Stálá expozice skla se nachází v budově MUZEA SKLÁŘSTVÍ KAROLINKA.
Ačkoliv sklárny jsou už mimo provoz, původní podniková prodejna zůstala i nadále v provozu. Nabízí široký sortiment skla CRYSTALEX (BOHEMIA CRYSTAL).Otevírací doba PO-PÁ: 8.30 – 16.00 hod. SO: 09.00 – 12.00 hod.
ZDROJ INFORMACÍ: Informační centrum Karolinka, www.crystalex.cz