Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Čechy - jihovýchod - Hrady, zámky a zříceniny - Plaňany - TVRZ HRADENÍN


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

TVRZ HRADENÍN

Negarantovaná informace
Adresa:Hradenín 13, 281 04 Plaňany
Telefon:+420 321 722 988
Mobil:+420 601 390 350
Email:zahorka(zavináč)muzeumkolin(tečka)cz
WWW:http://www.tvrzhradenin.cz
GPS:50°1'45,863"N, 15°2'39,286"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Gotická tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku.

Objekt se skládá z původně obytné pětipodlažní věže, parkánové hradby s pozdně gotickou baštou, hospodářských budov v severní a severovýchodní části parkánu, vyzděného, původně vodního příkopu a renesančního mostu o dvou klenutých obloucích. Systém středověkého opevnění ještě doplňoval vnější příkop, jehož část se zachovala na jižním obvodu areálu tvrze a dnes jím protéká potok Blinka.

V 19. století byla upravena do podoby výstavné selské usedlosti, která však ve druhé polovině 20. století prošla obdobím nejhlubšího úpadku a celkové devastace. Od roku 2012 se nachází ve správě Regionálního muzea v Kolíně.

PROVOZNÍ DOBA

Tvrz je nyní v rekonstrukci.
Zpřístupnění veřejnosti se připravuje.

POVĚST O SVITÁKOVĚ VAZU

Kdysi bydlíval na hradenínské tvrzi rytíř Sviták. A jak už tak páni bývali, nechoval se ke svým poddaným jako milostivý vladař. Kromě toho měl ještě další nectnost, a tou bylo loupení.
Se svojí hradní čeládkou přepadal kolem jedoucí kupce i pocestné, podnikal divoké výpady na panství svých sousedů, pánů z Bošic, Přeboz a neváhal vyrazit i ke Kouřimi.
Po úspěšném lupu se vždy i s nakradeným bohatstvím na čas ukryl za pevnou hradbou svého vodního hrádku. Míra jeho skutků však přetekla ve chvíli, kdy se odvážil vztáhnout ruce i na církevní zboží. V září roku 1366 totiž s devíti dalšími lapky přepadl klášter v (Klášterní) Skalici a mnichy, kteří své sídlo srdnatě bránili, bez milosti pobil, včetně jejich opata Martina. Všechno kostelní náčiní z drahých kovů, kalichy, monstrance i bohatě vyšívaná roucha Sviták pobral a odvezl na svou tvrz.
Tento bezbožný čin rozlítil krále Karla IV., který byl přítomen založení skalického kláštera, a tak proti Hradenínu vyslal vojsko, jež v krátkém čase vodní tvrz dobylo. Uloupené poklady byly navráceny klášteru a rytíř Sviták i se svými kumpány byl na místě odsouzen ke ztrátě hrdla a oběšen. Stromu, na kterém lapka dokonal, se v kraji začalo říkat Svitákův vaz, a jeho potomek rostl na onom místě až do začátku 20. století.
(Převzato z knihy Martina Drahovzala: "Báje a legendy Kolínska a Kouřimska", 2004)

Zdroj informací: www.tvrzhradenin.cz


V okolí 10 km najdete

Města a obce
1,4 km ŽABONOSY
2,5 km BŘEŽANY I
2,6 km PLAŇANY
2,7 km ZALEŠANY
5,6 km VELIM
5,6 km KOUŘIM
6,0 km KŘEČHOŘ
6,8 km LOŠANY
[Další... (5)]
Historické zajímavosti
5,6 km KOSTEL SV. ŠTĚPÁNA V KOUŘIMI
6,4 km MUZEUM LIDOVÝCH STAVEB KOUŘIM
8,5 km ZÁMEK ZÁSMUKY
Technické zajímavosti
5,5 km PAMÁTNÍK BITVY U KOLÍNA
Kultura
5,6 km MUZEUM KOUŘIMSKA V KOUŘIMI
7,4 km MUZEUM TRAKTORŮ A ZEMĚDĚLSKÉ TECHNIKY CHOTOUŇ
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz