Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Lužické hory a Liberecko - Prysk - PRYSK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

PRYSK

Negarantovaná informace

Obec Prysk leží severně od Kamenického Šenova, v údolí Pryského potoka. Jedná se o protáhlou, převážně rekreační ves. Skládá se ze tří částí: Dolní Prysk, Horní Prysk a Vesnička.

První písemná zmínka o Dolním Prysku pochází z roku 1382. Východněji ležící Horní Prysk je poprvé uváděn v roce 1515. Osada Vesnička vznikla kolem roku 1850 na pozemcích statkáře Füllera, podle kterého se dříve nazývala Füllerdörfel. V době vzniku obce drželi českokamenické panství páni z Michenic. V roce 1406 jej získal Hynek Berka z Dubé a Hohenštejna. Hynkův syn Jindřich panství roku 1428 prodal Zikmundovi z Vartenberka. Poté panství několikrát změnilo majitele v rámci rodu Vartenberků, až bylo v roce 1613 pro dluhy zabaveno Janovi z Vartenberka a roku 1614 prodáno Radslavovi Kinskému z Vchynic. Od té doby jej spravovali Kinští.

Z kulturních památek se v obci nachází kostel sv. Petra a Pavla, zvonice z roku 1680 a před ní památník padlým v 1. světové válce. Podobný památník stojí i v Dolním Prysku. Dále se zde dochovalo několik lidových stavení. Nedaleko obce se v lese na jihovýchodním svahu Břidličného vrchu nachází Riedelova jeskyně, která byla vytvořena podzemní těžbou pískovce. Severně od obce je vyhlídkový Střední vrch.


V okolí 10 km najdete

Historické zajímavosti
KOSTEL SV. PETRA A PAVLA V PRYSKU
ZVONICE V PRYSKU
Přírodní zajímavosti
STŘEDNÍ VRCH U PRYSKU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz