Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Střední Morava - Haná - Historické budovy - Lipník nad Bečvou - ZVONICE SE SLUNEČNÍMI HODINAMI V LIPNÍKU NAD BEČVOU


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

ZVONICE SE SLUNEČNÍMI HODINAMI V LIPNÍKU NAD BEČVOU

Negarantovaná informace

V roce 1604 zakoupilo město nový obrovský zvon Michal. Protože na kostelní věži tloukl obrovský zvon do zdí a celá stavba se otřásala, zakoupila obec Šmicův dům a na jeho místě postavil zvonici v Lipníku usedlý italský mistr Jan Maio Vlach. Zvonice se stavěla od 4. dubna do 12. listopadu 1609. Čtyřboká věž je vystavěná na způsob vlašských kampanil a je mistrovským dílem svého tvůrce, jemuž je možno přičíst i další četné stavby v městě a okolí. Je to mohutná atiková renesanční budova, a byly v ní kromě Michala zavěšeny i ostatní zvony z kostelní věže. Lipenská zvonice je jediná na Moravě, která se dochovala v původní podobě a navíc se od ostatních liší svou velikostí. Kamenná pamětní deska udává, že věž byla založena 4. dubna nákladem obce a dokončena 12. listopadu. Na zvonici jsou sluneční hodiny, sama věž má půdorys 10x10 metrů. Plechová vrata zakrývající okna byla v posledních letech vyměněna za dřevěné žaluzie – lépe se tak nese zvuk a vibrace tolik neohrožují zvony.

Zvony : Jakub (1500 kg) je nejstarší zvon v Lipníku. Michal (5000 kg), Barborka (250 kg), Jan, Vavřinec (padl za oběť 1. světové válce).


V okolí 10 km najdete

Města a obce
LIPNÍK NAD BEČVOU
Historické zajímavosti
ZÁMEK V LIPNÍKU NAD BEČVOU
KOSTEL SV. FRANTIŠKA SERAFINSKÉHO V LIPNÍKU NAD BEČVOU
KOSTEL SV. JAKUBA V LIPNÍKU NAD BEČVOU
PIARISTICKÝ KLÁŠTER V LIPNÍKU NAD BEČVOU
Turistika
CYKLOSTEZKA BEČVA - LIPNÍK NAD BEČVOU
Sport
TENISOVÉ KURTY V LIPNÍKU NAD BEČVOU
Obchod a služby
INFORMAČNÍ CENTRUM - LIPNÍK NAD BEČVOU
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku
Zvonici je možno navštívit s průvodcem, a to včetně prohlídky zvonů, v rámci prohlídek. Ty odchází denně kromě pondělí v 10 a 14 hodin od Turistického informačního centra - tel. 851 773 763, www.mesto-lipnik.cz
21.04.2009, Magdalena (195.39.45.226)
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz