DŮLNÍ EXPOZICE CHRUSTENICKÁ ŠACHTA U BEROUNA

Negarantovaná informace
Místo:Chrustenice
WWW:http://www.podzemi-cma.cz
GPS:50°0'11,777"N, 14°9'53,853"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Železnorudný důl Chrustenice (1861-1965) patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům západně od Prahy. Důl měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Neměl klasickou těžní věž, veškerá těžba a doprava probíhala v podzemí díky unikátním strojovnám.

Expozice:
Ve stovkách metrů zpřístupněných chodeb je shromážděna řada unikátních exponátů - důlní lokomotivy, vozíky, nakladač, lampy, vrtací zařízení, sklad střeliva či hornická odpočívárna. Před vchodem do podzemí je umístěna stálá expozice o lomech Amerika – Mořina.
Základní okruh po 8.patře dolu zahrnuje 1 km elektricky osvětlených důlních chodeb s množstvím exponátů a jízdou v důlním vláčku. Můžeme také nahlédnout do 7. patra dolu a na závěr navštívíme podzemní strojovnu dolu s exponáty, fotografiemi a mineralogickou sbírkou.

Zajímavosti:
- Důl je zpřístupněn potápěčům báňských záchranných služeb, požárních jednotek, policie a České speleologické společnosti.
- Délka zatopených prostor je 15 km, maximální hloubka je 420 m.
- V dole se natáčely epizody televizního seriálu Zdivočelá země, film Bumerang a televizní seriál Motel Anathema.

Prohlídka:
Délka prohlídky je 60 minut, doporučujeme turistickou obuv a teplé oblečení - teplota v dole je pouhých 8 stupňů celsia. Návštěvníci jsou vybavováni ochrannými přilbami. Důl je přístupný pro děti od 6-ti let.

Bariéry : Prohlídková trasa pro vozíčkáře se připravuje.

Otevřeno:
v červenci, srpnu a září vždy o sobotách a nedělích. Pravidelné vstupy 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 hod. Mimořádné vstupy při více než 5-ti návštěvnících. Mimo sezónu důl přístupný pouze po předchozí telefonické objednávce.