PAMÁTNÍK RAŠKOVIC

Negarantovaná informace
Adresa:Raškovice, 739 04 Raškovice
Telefon:+420 558 692 420
Email:knihovna@raskovice.cz
GPS:49°37'11,646"N, 18°28'21,844"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Památník Raškovic navázal svým programem a dokumentační činností na bohatou, více jak století trvající tradici, spojovanou nejčastěji s místním rodákem, významným slezským národopisným pracovníkem Jaroslavem Ludvíkem Mikolášem. V celoroční programové nabídce najdete kromě etnografické expozice, vytvořené z darů zdejších obyvatel, výtvarné, přírodovědné i historické výstavy a programy inspirované zvykoslovným kalendářem a snahou přiblížit zejména mladé generaci každodenní život předků. Expozice se těší velké pozornosti nejen seniorů a školní mládeže, ale také rodáků a široké veřejnosti, zajímající se o kulturu, vlastivědu, tradice a historii.

Součástí prohlídky expozice jsou audiovizuální dokumenty z edice PRAMENY K VLASTIVĚDĚ POBESKYDÍ: UCHOVÁVÁME LIDOVÉ TRADICE, TRADIČNÍ LIDOVÁ STRAVA Z PODHŮŘÍ BESKYD, J.L.MIKOLÁŠ - ŽIVOT, DÍLO, POVĚST O ZBOJNÍKU ONDRÁŠOVI.

V prostředí dvou selských jizeb Památníku je tedy možné prožít škubačky – draní peří, předení vlny na kolovratu, výrobu březové metly, pletení proutěného koše, zhotovení palmy – obřadní ratolesti ke svěcení o velikonoční Květné neděli a štěstí pro vánoční koledu, také dojení mléka, výrobu másla, tvarohu a přípravu tradičních jídel, to vše v originálním podání zdejších obyvatel.

Součástí Památníku je Malá galerie s aktuálními výstavami.

PROVOZNÍ DOBA

úterý 12.30-17.00
čtvrtek 8.30-12.00 13.00-17.00
Návštěvu možno i telefonicky objednat v jiné dny.

CENÍK

dospělí 20 Kč
děti, důchodci 10 Kč

DOSTUPNOST

  • Vlakem: nejbližší vlaková zastávka se nachází ve Frýdku-Místku
  • Autobusem: zastávka cca 300 m