BÍLÝ KOSTEL

Negarantovaná informace
Adresa:463 31 Bílý Kostel nad Nisou
GPS:50°49'23,337"N, 14°55'24,310"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Obec Bílý Kostel se nachází v údolí Lužické Nisy nedaleko Chrastavy, severozápadně od Liberce. Počátky osídlení v oblasti okolo dnešního Bílého Kostela spadají pravděpodobně do 8. - 9. století. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1352. V minulosti měla obec dvě latinská jména: Henricivilla (Jindřichova Ves) a Alba ecclesia (Bílý Kostel). První název dávno zanikl, dodnes se udržel jen druhý.

HISTORIE

V minulosti byl Bílý Kostel připomínán jako hornická ves, v okolí se těžilo olovo a stříbro. V roce 1836 tu byla postavena první textilní továrna, později i přádelna ovčí vlny a velká papírna. Na přelomu 15. a 16. století se ve zřícenině nedalekého hradu Rajmond (Raimund) ukrývaly loupeživé bandy. Proto dal Mikuláš II. zbytky tohoto bývalého strážního hradu zbourat. Dodnes se z hradu dochovaly jen části věžovitých stavení a hradeb.

OKOLÍ

K obci Bílý Kostel patří i osada Panenská Hůrka, kterou založili němečtí přistěhovalci z Krušnohoří a Duryňska. Ti v okolí objevili ložiska stříbra, mědi, zinku, cínu a olova. Po intenzivní těžbě zůstalo v osadě mnoho stop, v místě zvaném Hutní kout jsou patrné zbytky Štoly pěti bratří. V současné době slouží Panenská Hůrka především k rekreaci.