HVĚZDÁRNA ONDŘEJOV- ASTRONOMICKÝ ÚSTAV AKADEMIE VĚD ČR |
|
|
Roku 1898 zakoupil pražský továrník J. J. Frič na vrchu Žalově (Manda) nad Ondřejovem pozemek pro vědecké účely. Vybudoval na něm soukromou hvězdárnu, kterou v roce 1928 věnoval československému státu pro potřeby University Karlovy. V roce 1993 bylo do Ondřejova přeneseno sídlo Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.
Architektonické provedení hvězdárny je dílem J. Fanty. Historické kopule hvězdárny slouží v současné době jako muzea. Ve verandě Astronomického muzea V. Šafaříka je umístěn tubus Fričova dalekohledu, jehož více než 150 let stará optika slouží stále ve slunečním oddělení k pozorování slunečních skvrn. Jsou zde též přístroje vyrobené převážně Josefem Janem Fričem a dobové fotografie ze stavby hvězdárny. Blízko původní hvězdárny stojí dalekohled se zrcadlem o průměru 2 m. Hvězdárna je koncipována jako arboretum se vzácnými keři a dřevinami.
Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě. Zabývá se pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmoty či vysokoenergetických objektů ve vesmíru. Během návštěvy Vás naši průvodci seznámí s okolnostmi založení hvězdárny, v historické kupoli uvidíte expozici věnovanou vývoji hvězdárny a řadu zajímavých přístrojů včetně 150 let starého dalekohledu Alvana Clarka, který stále slouží k pozorování oblohy. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě.
Celý rozsáhlý areál je upraven jako park s vzácnými stromy (arboretum) a řadou moderních plastik. Do něho jsou zasezeny secesní budovy a kopule původní hvězdárny, které navrhoval Josef Fanta. Při procházce parkem můžete obdivovat i umístěné přístroje, např. trofejní německé radary z 2. světové války, z nichž některé stále slouží vědeckým pozorováním, zejména Slunce nebo meteorů. V severní části, v „Kubětinách“, se nachází kopule s dvoumetrovým zrcadlovým dalekohledem, největším v ČR, instalovaným v sedmdesátých let 20. století.
Nabídka
- skupinové a individuální prohlídky pro veřejnost
- přednášky a semináře pro odbornou veřejnost
Vybavení
- Kapacita:
- Přístroje:
- Další:
Provozní doba
Individuální prohlídky
Návštěvy hvězdárny jsou možné od května do září každou sobotu a neděli, kdy prohlídky začínají v 9.00, 11.00, 13.30 a 15.30 hodin.
Skupinové prohlídky
Mimo víkendy je možné domluvit skupinové prohlídky (od 20 osob) od dubna do října, ve středu, čtvrtek a pátek. Čas prohlídky je určen dohodou. Pokud máte zájem, prosíme, kontaktuje nás předem na tel. čísle 323 620 227 (Jan Čech – Čt, Pá mezi 10.00–11.00).
Vstupné
jednotlivec 40 Kč
děti (7–15 let) 20 Kč
do sedmi let zdarma
Prohlídka v angličtině stojí 100 Kč za osobu.
Služby
- rezervace:
- platba kartou:
- fotografování, filmování:
- sociální zařízení:
- prodej: turistická známka o č.357 - Hvězdárna Ondřejov
- občerstvení:
- pronájem prostor:
- úschovna:
- šatna:
- kouření:
- služby cyklistům:
BariéryParkování
V areálu platí zákaz vjezdu. Pěšky se dostanete všude a snáz.
Dostupnost- Vzdálenost vzdušnou čarou:
- Vlakem: Nejbližší zastávka ve směru od Prahy jsou Mnichovice (6 km daleko), od Sázavy jsou to Chocerady (5 km).
- Autobusem: Spojení Ondřejov – Praha zajišťují autobusy ROPID, linky 383 a 393. Nejbližší zastávka k areálu hvězdárny je Ondřejov- U Pily, nejvíce autobusů jezdí na Ondřejov - náměstí.
- Pěšky:
- Na kole:
- Autem: 33 km jihovýchodně od Prahy. Po vyjetí z dálnice D1 v Mirošovicích směrem na Benešov, odbočíte po 2 kilometrech na Senohraby a odtud pojedete přes Turkovice přímo do Ondřejova.
ZDROJ INFORMACÍ: www.asu.cas.cz
|
|
|