HÁJE NAD JIZEROU

Negarantovaná informace
Místo:obecní úřad
Adresa:Háje nad Jizerou-Loukov 61, 513 01 Háje nad Jizerou
Telefon:+420 481 685 232
Email:obec@hajenadjizerou.cz
GPS:50°37'2,982"N, 15°25'25,799"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Obec Háje nad Jizerou leží východně od Semil, asi na polovině cesty do Jilemnice. Rozprostírá se v údolí řeky Jizery. Skládá se ze čtyř osad: Háje nad Jizerou, Dolní Sytová, Loukov a Rybnice. První zmínky o obci Háje pocházejí až z roku 1635 v urbáři panství Kumburk-Úlibice, jako součást peřimovské rychty. V roce 1636 získal Háje Rudolf z Tiefenbachu jako konfiskát po smrti Albrechta z Valdštejna. Roku 1676 přešlo vlastnictví panství na Jana Norberta ze Šternberka. Jako poslední spravoval panství Jan Josef z Trautmannsdorfu.

První písemná zmínka o obcích Dolní Sytová, Rybnice a Loukov se váže k roku 1323, kdy patřily k panství Havla Huby z Lemberka. Koncem 14. století byli držiteli Sytového pánové z Valdštejna. Později je zmiňován pouze panský dvůr, který patřil nejdříve k maloskalskému dominiu a roku 1557 byl připojen k hruboskalskému panství Jindřicha Smiřického ze Smiřic. Obce Rybnice a Loukov byly k tomuto panství připojeny ještě dříve, v roce 1542. Po konfiskaci majetku po bitvě na Bílé hoře získal celé panství Albrecht z Valdštejna. Poté měnilo panství ještě několikrát svého vlastníka, tím posledním byl rod Rohanů.

V obci Háje i jejích přilehlých částech se dochovalo poměrně velké množství historických památek, například množství tradičních pojizerských stavení a usedlostí, nebo roubená zvonice v Dolní Sytové. Obec je položena v zajímavé přírodní scenérii, přesto je turisticky poměrně málo vyhledávaným cílem. Zdejší krajina je velice vhodná pro pěší turistiku i cykloturistiku.