DRŽKOV

Negarantovaná informace
Adresa:Držkov 9, 468 24
Telefon:+420 483 385 042
Email:ou.drzkov@quick.cz
GPS:50°41'15,810"N, 15°18'6,630"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Obec Držkov se nachází v Severních Čechách, jižně od Tanvaldu. Rozkládá se v úvalu obklopeném okolními kopci s výškou od 600 do téměř 900 m n.m. Nejvyšším vrchem okolí je Černá studnice. Dolní část obce končí strmým úbočím romantického údolí říčky Kamenice, která je pravým přítokem Jizery.

Nejstarší historické údaje o obci jsou dokumentovány roku 1352. V době, kdy Držkov ležel na zemské stezce spojující Turnov s Novosvětským průsmykem, osídlili území Držkova pohanští Slované. Název obce se několikrát měnil a o jeho původu se soudí, že zde svoji živnost provozoval jistý Držislav, neboli Držek a jeho území se nazývalo Držekov.

Držkov byl až do šedesátých let devatenáctého století obcí zemědělskou. Později se zde začala rozšiřovat sklářská výroba (korále, kroužky) a obec se začala měnit na průmyslovou. Tento přechod završil na přelomu století vznik dvou textilních továren (tkalcoven).

Pro svoji polohu v blízkosti Jizerských hor a možnosti koupání, lyžování, letní i zimní turistiky, houbaření, či jízdy na divoké vodě se Držkov stal vyhledávaným a oblíbeným místem mnoha turistů.