KAPLE SV. CYRILA A METODĚJE RADHOŠŤ

Negarantovaná informace
Místo:Radhošť
Telefon:+420 556 835 022 (přístup), 556 835 788 (farnost)
Email:rimkf.frenstat@centrum.cz
WWW:http://radhost-kaple.estranky.cz
GPS:49°29'30,970"N, 18°13'22,060"E
Odpovědná osoba:Drahomír Strnadel - správce, majitel Diecéze: ostravsko-opavská, děkanát: děkanát Nový Jičín, Římskokatolicka farnost
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Kaple sv. Cyrila a Metoděje dostavěná roku 1898 je dominanta dotvářející siluetu hory Radhošť. Spolu s nedalekou sochou pohanského boha Radegasta dnes symbolizuje náboženský vývoj smýšlení tohoto kraje. Podle pověsti stál na tomto místě již za misijních dob patronů této kaple - tj. již v 9. století z jejich iniciativy prvý kříž. Prokazatelný je však až dřevěný kříž z roku 1735, který se stal základem pro konání prvých poutí. Nynější kamenný kříž před vchodem do kaple s nově pozlacenou sochou ukřižovaného Krista pochází z roku 1808.

V roce 1862 u příležitosti blížícího se milénia příchodu soluňských bratří na Moravu uspořádaly radnice měst Rožnova a Frenštátu na vrcholu Radhoště velkou národní slavnost, které se účastnilo okolo 15 000 poutníků. Při ní byla vyhlášena sbírka na postavení soch Cyrila a Metoděje. Její výtěžek byl později doplňován dalšími sbírkami, o kterých bylo nakonec rozhodnuto, že budou použity na stavbu kaple.

Projekt navrhl kroměřížský architekt Skibiňský. Symbolickým prvkem jednolodní stavby se stala kupole připomínající byzantský původ patronů. Stavba, na kterou bylo nakonec celonárodními sbírkami získáno okolo 20 000 zl., započala v r. 1896 a dokončena byla o dva roky později. V roce 1926 pak byla dále upravena. Celá stavba byla obložena šindely a nad vchodem byla vztyčená dvoustupňová jehlancová věž.

V interiéru se můžeme setkat především s obrazem Madony ve valašském kroji, odtud také nazývané Valašské Madony, od malíře Adolfa Liebschera. Zájem jistě vzbudí také vitráže oken, z nichž čtyři představují výjevy ze života Cyrila a Metoděje a zbylé čtyři české světce - sv. Václava, sv. Ludmilu, sv. Jana Nepomuckého a sv. Anežku.

5. července 1931 bylo u příležitosti velké pouti čítající okolo 30 000 poutníků z celé Československé republiky instalováno za kaplí sousoší obou věrozvěstů. Daroval je, spolu se sochou boha Radegasta umístěnou o něco dál na hřebeni, frenštátský rodák, v té době však žijící a umělecky tvořící v americkém Chicagu, Albín Polášek.

PŘÍSTUPNOST

Přes prázdniny od července do září je kaple otevřena denně od 9.00 hod. do odpoledních hodin asi 14.00. Za velmi nepříznivého počasí je kaple uzavřena. V ostatních měsících je otevření kaple náhodné, zaleží hodně na počasí. Kapli otevřenou zajišťují lidé ze spolku Matice Radhošťská (Trojanovice 210, 744 01). Pokud máte zájem o prohlídku kaple s větší skupinou, je lépe se předem domluvit na Obecním úřadě Trojanovice (556 835 022). V kapli se konávají i bohoslužby.

DOSTUPNOST

Na vrchol Radhoště, kde je kaple postavena, se nejjednodušeji dostanete po modré turistické značce z Pusteven, kam vede lanovka z Trojanovic, autobus z Rožnova p. R. nebo můžete vyjet vlastním autem. Cestou se dostanete i k soše Radegasta. Vede po hřebeni, není tedy náročná. Druhý mnohem náročnější přístup je z Frenštátu p. R. Další náročnější a zajímavější přístupy najdete popsané viz článek Hora Radhošť v Beskydech (turistika). Parkování na Pustevnách veřejné placené parkoviště, nebo u lanovky v Trojanovicích u Ráztoky

ZDROJ INFORMACÍ: www.beskydy.cz, Spoluautorem textu je Miroslav Lysek