ZÁMEK KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ

Negarantovaná informace
Místo:Zámek Klášterec nad Ohří
Adresa:Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
Telefon:+420 474 375 436
Mobil:+420 602 194 099
Email:info@zamek-klasterec.cz
WWW:http://zamek.klasterec.cz
GPS:50°23'2,850"N, 13°10'24,920"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v desetihektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa. V zámeckém areálu je rovněž sala terrena s glorietem se sochařskou výzdobou od Jana Brokofa z 80. let 17. století. V severní části parku je dále křížová cesta z 90. let 17. století. Zámek s parkem je zakomponován jako součást městské památkové zóny ve středu starého města.

HISTORIE

Zámek Klášterec nad Ohří byl postaven počátkem 16. století na místě bývalého panského dvora s mlýnem. Po bitvě na Bílé hoře koupili panství Thunové, kteří zámek opravili. Na úpravě se podílel italský architekt Rossi de Luca. Zámek zůstal nezměněn až do požáru v roce 1784, kdy mu dal architekt A. Grueber klasicistní podobu.
Další výraznější zásah do vzhledu způsobil požár roku 1856. Tehdy navrhl V. Hagenauer nové fasády, zvýšení střech a věže, vše s dekorativní výzdobou odpovídající módní gotizující vlně. Původní vybavení zámku se nedochovalo.

PROHLÍDKOVÉ OKRUHY

Okruh I. Porcelánový
Prohlídka rozsáhlou sbírkou porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Sbírka českého porcelánu v 21 sálech prvního patra zámku dokumentuje více než 210 letou historii výroby porcelánu v Čechách. V dobových vitrinách a interiérech je vystavena produkce manufaktur a porcelánek ze Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové, Kysiblu, Chodova, Staré Role, Dalovic, Prahy, Lokte, Budova a Ždanova a dalších. Návštěvníkům bude dále představena ve čtyřech místnostech expozice počátků světové výroby porcelánu – čínského, japonského, míšenského, vídeňského a nymfenburského z období 17. až 19. století.
Nově je zařazena expozice Umělecko-průmyslového muzea v Praze na téma „Příběhy majetku obětí holocaustu“.
Prohlídka prvního okruhu trvá s odborným průvodcovským výkladem 50 minut.

Okruh II. Pohádkový
Prohlídka Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého instalovanou v prostorách západního křídla zámku. Nově je součástí tohoto okruhu i výstup na zámeckou vyhlídkovou věž, kde je nainstalována stálá výstava keramických děl paní Štefánkové pod názvem „Bylo, nebylo“ na téma pověstí a legend Severozápadních Čech.
Prohlídka okruhu trvá 50 minut.

Okruh III. Atraktivity
Okruh nabízí interaktivní prohlídku zámeckého sklepení s expozicí středověku a hrdelního práva města Klášterce. Expozice představuje život v klášteře, ve městě, na vsi i na hradě. Zámecké vězení a hladomorna odhalují historii soudnictví a hrdelního práva městečka Klášterec. Interaktivní okruh plný zábavy, ale i poučení je umístěný ve sklepních prostorách jižního křídla zámku.

PROVOZNÍ DOBA

Otevřeno celoročně.
Duben až září: út-ne 9.00-17.00 hodin
Říjen až březen: st-ne 9.00-15.00 hodin

CENÍK

  1. okruh Porcelánový
 • Plné vstupné 130 Kč
 • Snížené 100 Kč

 • 2. okruh Pohádkový
 • Plné vstupné 80 Kč
 • Snížené 50 Kč

 • 3. okruh – Atraktivity
 • Plné vstupné 80 Kč
 • Snížené 50 Kč

SLUŽBY

 • Objednávky prohlídek pro hromadné zájezdy doporučujeme rezervovat u správy zámku telefonicky, faxem, e-mailem, nebo písemně předem. Individuálně je možno dohodnout návštěvy sbírek i nad rámec uvedené otevírací doby.
 • V interiérech zámku je fotografování, filmování a pořizování jiné dokumentace zakázáno.
 • Sociální zařízení.
 • Pronájem reprezentativních místností v přízemí zámku.

BARIÉRY

Zámek není uzpůsoben pro bezbariérový přístup. Malé skupinky na vozíčcích však provázíme.

DOSTUPNOST

Zámek se nachází v centru Klášterce nad Ohří.

 • Vlakem: žst. Klášterec n.O. (trať č. 140), vzdálenost 1,8 km.
 • Autobusem: zastávka Zámek, vzdálenost 200 m.
 • Na kole: cyklostezka č. 6, 35.
 • Autem: Přímo před hlavním vchodem do zámeckého parku jsou dostatečně dimenzovaná parkoviště jak pro osobní automobily, tak i pro zájezdové autobusy.

ZDROJ INFORMACÍ: zamek.klasterec.cz
Akce u nás