Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Tajemná krása těžítek
Tajemná krása těžítek

Výstava
Kdy: 24.05.2019, do: 01.09.2019
Kde: Chrudim, REGIONÁLNÍ MUZEUM V CHRUDIMI
Pardubicko, Chrudimsko a Hlinecko
Chrudim

Skleněné těžítko je malý vesmír ve skleněné kouli. Můžete se na něj hodiny a hodiny dívat a vždy objevíte něco, co jste předtím neviděli.
Skleněná těžítka se v minulosti vyráběla v řadě zemí se sklářskou tradicí. Nejstarší skleněná těžítka známe z počátku 19. století z Francie a Benátek. Mnohdy se dosud vyrábí např. v Itálii, Francii, Anglii i v našich zemích. U nás vznikala v minulosti ve všech sklářských oblastech, počínaje na severu v regionech Teplicka, Novoborska, Jablonecka, na Vysočině, Novohradsku, Šumavě i v mnoha moravských sklářských hutích. Těžítka se dekorovala motivy ptáků, květin, hmyzu a podobně. Dodnes nejpočetnější skupinou jsou těžítka s květinovými motivy. Při jejich zhotovování skláři uplatňovali individuální tvůrčí přístup, těžítka se tak stávala jakýmsi jejich autogramem, kterým odlišili sériovou výrobu.
Starožitná těžítka jsou v zahraničí již desítky let předmětem intenzivního sběratelského zájmu. U nás se této oblasti věnuje jen několik málo sběratelů a tyto drobné skleněné artefakty zůstávají takřka mimo zájem našeho soudobého sběratelství.
Paní Stanislava Kopecká, která představí v chrudimském muzeu svoji sbírku těžítek, se věnuje jejich sbírání již přes čtvrt století. Jejím prvním kouskem do sbírky bylo těžítko po jejím dědečkovi, které pro ni mělo již od dětství zvláštní kouzlo. V průběhu let tato chrudimská sběratelka nashromáždila na více než 200 kusů těžítek z nejrůznějších koutů světa. Jak sama říká, těžko říci, kterého těžítka si nejvíce cení. Snad toho, které získala ve sklárně v Josefově Dole, kde právě vyráběli na zakázku z Anglie těžítka k výročí úmrtí princezny Diany, která se v České republice vůbec neprodávala. Těžítka jí pomáhají sbírat i její přátelé, díky nimž svoji skleněnou sbírku rozšířila například i o těžítka z cest po různých evropských zemích (Skotsko, Francie, Rakousko, Portugalsko), z větší dálky pak po Japonsku, Indii, Africe, ale zastoupeny jsou i exempláře z Azorských ostrovů, Havaje či Martiniku.
Výstava Tajemná krása těžítek potrvá do 1. 9. 2019 a bude doplněna i těžítky ze sbírky Regionálního muzea v Chrudimi, která z velké části daroval do muzea známý chrudimský právník a historik JUDr. Jiří Charvát.

Organizátor

Mgr. Iva Kopecká, tel.: 464 620 568, kopecka@muzeumcr.cz


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz