Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
Akce


Cestopisák Josefa Váchala
Cestopisák Josefa Váchala

Výstava
Kdy: 23.03.2019, do: 16.06.2019
Kde: Litomyšl, REGIONÁLNÍ MUZEUM LITOMYŠL
Českomoravské pomezí
Litomyšl

Novou sezónu zahájí Portmoneum – Museum Josefa Váchala výstavou věnovanou komiksovému zpracování výletu Josefa Váchala s Josefem Portmanem a Annou Mackovou Vysočinou. Cesta z Litomyšle přes Žďárské vrchy a zpět se uskutečnila v srpnu roku 1921, tedy v době intenzivního přátelství jmenovaných. Váchalovy obrázky a vtipné komentáře popisují nejen jednotlivé etapy putování, ale vyzařují družnou a neopakovatelnou atmosféru výpravy. Díky reprodukcím si mohou návštěvníci Portmonea prohlédnout celý skicák, jehož originál je samozřejmě také vystaven. Atmosféru doby dokreslí další dokumenty vztahující se k výletu, ať už to jsou pohlednice z různých míst, korespondence Váchala s Portmanem nebo fotografie.

Záštitu nad výstavou převzal náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který dodává: „Výstavou si připomínáme letošní padesátileté výročí od úmrtí Anny Mackové a Josefa Váchala. Josef Portman je předešel o rok dříve. Jsem rád, že se daří díky vstřícnosti Památníku národního písemnictví, kde je Váchalova a Portmanova pozůstalost uložena, dělat tak zajímavé projekty.“

Muzeum vydává také katalog výstavy, ve kterém je uveřejněn celý reprint Váchalova Cestopisáku, aneb Vandrovní knížky o putování dvou poutníků a jedné poutnice, doplněný odbornými komentáři, faktografickými údaji a obrazovou přílohou.

Výstava i katalog vznikly ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a za finanční podpory Pardubického kraje.


O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz